Yoga, Ofis Yogası ve Stres Yönetimi Eğitimleri


Yoga nedir?

Yoga; kaliteli, uzun ve sağlıklı bir yaşamın evrensel bilimidir. Yoga sadece fiziksel egzersiz değil, aynı zamanda vücudu, zihni ve ruhu uyuma sokan bir yoldur.

Mutluluk, insanın kalıtımsal arzusudur. Eski bilgeler, hayatla ilgili sorgulamaları sonunda, daha uzun, sağlıklı ve mutlu bir hayatın sırlarını bulmuş ve bu gizli ve kutsal bilime "yoga" adını vermişler. Yoga, Sanskritçede “yuj” kökünden gelir ve kelime anlamıyla birleşmek demektir.

Bu birleşme, bireysel bilincin, evrensel bilinçle birleşmesi anlamındadır. Yoga bilgisi 5000 yıl öncesine dayanan eski kutsal yazıtlardan kaynağını alır.

Yoga dinin ve kültürün ötesinde, evrensel bir bilgi ve köklü bir bilgeliktir. Daha sağlıklı, mutlu ve daha barış dolu bir hayat kurmayı sağlayan ve neticesinde de kişiyi özünün farkındalığına taşıyan bir yolculuktur.


Sri Sri Yoga nedir?

Sri Sri Yoga, yogayı tüm yönleriyle size sunar. Sri Sri Yoga’da vücut formunuz ve sağlığınız için asanalar, rahat ve sakin bir zihin için nefes egzersizleri (pranayama) ve çeşitli meditasyonlar, ruhsal derinliğiniz için yoga bilgisi bir bütün halindedir. Sri Sri Yoga, bedeni, zihni ve ruhu uyum içinde bir araya getiren, nazik olduğu kadar da güçlü bir disiplindir.

Ben hiç esnek değilim, yine de yoga yapabilir miyim?

Esneklik oranınız veya yaşınız Art of Living Yoga'ya başlamanızda bir etken değildir. Başladıktan sonra, düzenli uygulamayla, zaman içinde yavaş yavaş daha da esneklik kazanacaksınız. Art of Living Yoga'da yaş sınırı ve rekabet yoktur. Daha da ötesinde, vücudun esnekliğini artırmak, yoganın çok yönlerinden sadece bir tanesidir.

Sri Sri Yoga'nın diğer yoga disiplinlerinden farkı nedir?

Farkı program sürecinde kendiniz deneyimleyebilirsiniz. Sri Sri Yoga, kısa sürede sizi hayatın her aşamasında geliştirir, enerjinizi yükseltir ve daha mutlu, sağlıklı ve dengeli bir hayata kavuşmanız için etkin teknikleri gösterir.


Yoga hareketlerinin (Asanalar) yararı nedir?

Yoga birleşmek demektir. Yoga asanaları, zihni, bedeni ve ruhu "şu an"da birleştirir. Bu esneme hareketleri, kendi vücudumuzun içinde rahat ve evimizde hissetmemizi, onu daha çok sevmemizi sağlar. Fiziksel egzersiz olmanın ötesinde, yoga asanalar, zihne, bedene, duygulara ve genel sağlığa da yararlıdır.

Stres vücutta birikir. Yoga asanalar yoluyla, vücudumuzdaki gerginlik, tutukluk, ağrı ve bilinçaltımızda takılı kalan çeşitli hislere karşı dikkat geliştiririz. Nefesle birleştirilen yavaş ve meditatif esnemelerle, yoga hareketleri uzun zamandır bizimle olan gerginlikten kurtulmamızı kolaylaştırır.

Asana egzersiziyle, vücudumuz ve hareketlerimiz esneklik kazanır, kaslar rahatlar ve şekillenir. Omurilik, eklemler ve bağlar masaj olur. Her hareket, belli organları uyarır ve böylece kan dolaşımı hızlanır, hazım kolaylaşır ve vücut zehirlerden (toksinlerden) arınır.

Sri Sri Yoga programında, temel asanalar, rehberlik eşliğinde, her asananın doğru bir şekilde, vücudu hırpalamadan nasıl uygulanacağı size gösterilir.

Programı tamamladıktan sonra, yoga asanalarını evde, günlük rutininizin bir parçası olarak kendi kendinize de uygulayabilirsiniz.

Bu programın (düzenli uygulandığında) bana nasıl yararları olacak?

Bağışıklık Sisteminin güçlenmesi

Endişe ve panik atak, depresyon, uyku bozuklukları, yorgunluk ve yüksek tansiyon gibi kronik hastalıkların, kronik ağrıların önlenmesi veya tümüyle ortadan kalkması

Enerjinin artması

Kiloda azalma

Daha parlak ve berrak bir cilt

Daha sağlıklı bir beden ve vücut duruşunun düzelmesi

Kan dolaşımının ve sindirim sisteminin dengeye girmesi

Daha dingin bir zihin

Farkındalığın ve konsantrasyonun artması

Verimliliğin ve iş hayatında coşkunun artması

Stresle başa çıkabilme yeteneğinin artması

Kendine güvenin artması ve sosyal ilişkilerde daha fazla uyum


Kurumlar için: Yoga ve Stres Yönetimi Programı ve İçeriği

Yoganın Stres Yönetimindeki Yeri

Ofis Yogası

Uygulamalı Nefes Egzersizleri (Pranayama)

ve Meditasyon

Bu Programla;

Bedeninizi Oturduğunuz Yerden (Hareketsizliğin Getireceği Sağlıksız Etkilerinden) Koruyabilirsiniz

Stres Yükünüzü Azaltabilirsiniz

Enerjinizi yükseltebilirsiniz

İş hayatındaki yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz


 

4Er Medya © 2018